Relacja z półkolonii zimowych z Fundacją Nasze Dzieci

06.02.2017

Piąta edycja półkolonii z Fundacją Nasze Dzieci już za nami. Wypoczynek dla dzieci zorganizowaliśmy w Dąbrowie Górniczej w budynku Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland „Równe Przedszkolaki” w dniach od 16 do 20 stycznia oraz od 23 do 27 stycznia. Uczestniczyło 38 dzieci w wieku 6-9 lat.

 

Podczas I turnusu koloniści wzięli udział w warsztatach „Śladami Sherlocka Holmesa”, gdzie młodzi naukowcy pod wodzą Pana Korka zmienili się w prawdziwych śledczych – stosowali różne techniki śledcze, m.in. nauczyli się zdejmować odciski palców na specjalne karty i folie, a następnie oglądać i badać odciski na wielkim ekranie, wykorzystywać mikroskop i oglądać pod nim mikroślady, a nawet zapoznali się z mugshotem, czyli policyjną fotografią.

Na koniec rozwiązali „kryminalną zagadkę”. Każdy uczestnik otrzymał teczkę "Akta osobowe — Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Pana Korka", którą uzupełniał na poszczególnych zajęciach.

Fundacja Nasze Dzieci - Półkolonie zimowe 2017

W czasie wypoczynku dzieci uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym wystawionym przez Grupę Teatralną NaOpaK pt. „Święta idealne” (współpraca z POW "Przystań"), w zajęciach muzycznych z elementami dramy, w zajęciach artystycznych (malowanie palcami na folii, malowanie figurek z masy solnej, wykonywanie zimowych bałwanków). Dzieci bardzo polubiły zajęcia relaksacyjne na poprawę samopoczucia i koncentracji.

 

Podczas II turnusu „Młodzi Konstruktorzy i Wynalazcy” Pana Korka konstruowali różne urządzenia z łatwo dostępnych przedmiotów. Wśród konstrukcji znalazły się poduszkowiec, aerograf, pompa odśrodkowa, pojazd odrzutowy, aerofon, termometr cieczowy, spektroskop, którymi koloniści mogli pochwalić się w domu po zajęciach.

Wszyscy wynalazcy otrzymali patenty na swoje urządzenia. Przy okazji każdej z konstrukcji, przeprowadzono interaktywne doświadczenia wprowadzające uczestników w dany temat.

II turnus półkolonii – to także zajęcia plastyczne, relaksacyjne, „Mandale”, pokaz mody połączony z warsztatami kreatywnymi i „kręceniem” teledysku ratowniczego.

Fundacja Nasze Dzieci - Półkolonie zimowe 2017

 

Dzieci miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z Michałem Zawadką – autorem książek dla dzieci, po którym zostały obdarowane przez Fundację Nasze Dzieci piękną książką Pana Zawadki „Chcę być kimś” z dedykacją autora. Podczas spotkania zatytułowanego „Kompetencje miękkie w zabawach” koloniści:

 • wyobrazili sobie czas i dowiedzieli się, jak go „osiodłać” w swoje marzenia?
 • dowiedzieli się, dlaczego wiara w siebie jest jak pieczenie ciasta i dlaczego kropla jest silniejsza od fali?
 • odkryli, jak wielka moc mieszka w pracy zespołowej?
 • nauczyli się, co to jest asertywność i jak grzecznie mówić „nie”?
 • dowiedzieli się, jak zbudować bezpieczny dom ze swojego idola?
 • przełamali opinie, mówiące „że się nie da”
 • odkryli, czy rady starszych to nuda, czy może coś ważnego?
 • poznali najważniejszą grę w życiu

 

Nie zabrakło zabaw na górce saneczkowej, gier i zabaw integracyjnych, w piłkarzyki oraz klocki Lego, a także zajęć rekreacyjno-sportowych prowadzonych przez trenera piłki nożnej.

Energia i humory małych kolonistów dopisały wyśmienicie, a już teraz serdecznie zapraszamy na kolejną edycję podczas wakacji 2017 :)

 

Wypoczynek został zorganizowany na podstawie przepisów o systemie oświaty za zgodą MEN nr 1897/SLA/2016 oraz 3769/SLA/2016.

 

Cele projektu:

 • organizacja aktywnego, ciekawego i wesołego wypoczynku dla dzieci w wieku 6-9 lat,
 • stworzenie rodzicom warunków do godzenia rodzicielstwa i życia rodzinnego z życiem zawodowym (dostępność opieki w godzinach od 5:30 do 18:00),
 • zapewnienie dzieciom opieki sprawowanej przez wykwalifikowany i doświadczony personel,
 • zapewnienie dzieciom zdrowego całodziennego posiłku.

 

Dodatkowe informacji znajdą Państwo pod linkiem:
Ferie 2017! Półkolonie zimowe z Fundacja Nasze Dzieci w Dąbrowie Górniczej

 

Fundacja Nasze Dzieci - Półkolonie zimowe 2017
Fundacja Nasze Dzieci - Półkolonie zimowe 2017