Projekt "PIES"

14.12.2016

Od dnia 2 listopada grupa czterolatków realizuje Projekt „Pies”. Temat pojawił się w grupie z inicjatywy dzieci po udziale przedszkolaków w ogólnopolskiej wystawie plastycznej „Nasze kochane futrzaki”. W większości wykonanych prac głównym bohaterem był pies. Dzieci pokazywały sobie nawzajem prace, opowiadając o swoich pupilach. Coraz częściej rysowały ich portrety, wcielały się w role psów w zabawie swobodnej, opiekowały się pluszakami.

Podczas realizacji bloku tematycznego „Nasi domowi ulubieńcy” nauczyciel zaproponował wykonanie domku dla bohatera książki – pieska Lalusia i tak zaczęła się nasza przygoda z projektem „Mój przyjaciel pies”. 2 listopada odbyły się zajęcia wprowadzające. Nauczyciel w ramach realizacji bloku tematycznego „Nasi domowi ulubieńcy” przedstawił dzieciom pluszowego pieska Lalusia. Dzieci okazały dużą empatię i pozytywne zachowania wobec psa. Wspólnie postanowiono zaopiekować się nim i zrobić mu domek.

Następnego dnia jeden z chłopców przyniósł do przedszkola pudełko po butach, które dzieci wspólnie zamieniły w budę. Kontynuacją było stworzenie zagrody dla Lalusia i zagospodarowanie miejsca w kąciku przedszkolnym dla wszystkich „psich pluszaków”. Dzieci już tego samego dnia wykonały miseczki dla psów i karmę z plasteliny, drucików kreatywnych i bibuły. Projektowały przebieralnię i ubranka dla pieska. Budowały również domki z klocków dla pluszowych piesków, wyprowadzały na spacer, głaskały, przytulały, przykrywały kocami – jednym słowem pies stał się tego dnia głównym bohaterem zabaw tematycznych.

 

3 listopada powstała siatka pojęć: siatka wiedzy – Co wiemy o psach? oraz siatka pytań – Czego chcemy się dowiedzieć?  Ze względu na duże zainteresowanie dzieci podjęto decyzję o realizacji projektu „Mój przyjaciel pies”. Nauczyciel wygospodarował miejsce w sali przeznaczone na projekt i już następnego dnia rozpoczęła się jego realizacja. 4 listopada powstało w naszej sali legowisko dla wszystkich pluszowych piesków. Nauczyciel wraz z dziećmi ustalił zasady funkcjonowania domku dla zwierząt. Oprócz zrobionych przez dzieci miseczek, budy i zagrody dla psa pojawiły się również zdjęcia psów, smycze i obroże. Miejsce zostało odpowiednio oznakowane.

Tego samego dnia w szatni pojawiło się ogłoszenie dla rodziców z prośbą o przyniesienie różnych gadżetów do zabawy oraz robienie zdjęć wszystkich znajomych milusińskich w celu stworzenia wystawy psów zaprzyjaźnionych z przedszkolakami.

 

7 listopada odbyła się pogadanka na temat budowy psa. Dzieci opisywały zwierzę na podstawie ilustracji i zdjęć. Następnie rysowały psy na kartkach a4, z których później nauczyciel  wykonał album, pt. „Budowa psa”. Była to pierwsza encyklopedia w naszym kąciku książki związanym z omawianym projektem. Tego samego dnia odbyły się w naszej grupie zajęcia multimedialne, pt. „Zawody psów”. Dzieci oglądały bajki i filmy dokumentalne o zawodach psów. Następnie odbyła się pogadanka o roli psów i ich pomocy w życiu człowieka.

9 listopada naszą grupę odwiedziła malutka milusińska Jena rasy york. Dzieci miały okazję poznać nie tylko cechy charakterystyczne tej rasy, ale również pobawić się z psem. Opiekunka suczki – Pani Patrycja opowiadała o Jenie, m. in. o tym, że ma włosy zamiast sierści (prezentowała fryzury Jeny), o ulubionych zabawach, zwyczajach. Przez bliski kontakt ze zwierzęciem dzieci bezpośrednio kształtowały w sobie wrażliwość, szacunek i zasady postępowania ze zwierzętami.

 

1 grudnia nasza grupa wybrała się do gabinetu weterynaryjnego Royal – Vet na os. Centrum E. Podczas wizyty dzieci mogły zadać lekarzowi weterynarii pytania, które zgromadziliśmy na siatce wiedzy. Dowiedziały się jak to się dzieje, że po złamaniu nogi pieski mogą po jakimś czasie się poruszać, jak rośnie im sierść, jak rodzą się małe pieski, itp. Pani  Justyna opowiadała o pielęgnacji psów, sprzęcie potrzebnym do leczenia zwierząt. Podawała przykłady swoich pacjentów.

Największa atrakcją był pies Serdel. Dzieci mogły go nakarmić i posłuchać bicia jego serca. Pani weterynarz razem ze swoim czworonożnym przyjacielem pokazywała nam różne sztuczki. Dzieci wykazały dużą empatię w stosunku do Serdelka. Po opuszczeniu gabinetu spotkaliśmy w poczekalni kolejnego pacjenta – czarnego kota. Serdelek to kolejny czworonożny bohater naszego projektu. Po wycieczce powstał kolejny album w wykonaniu dzieci „W gabinecie weterynaryjnym”.

 

8 grudnia w ramach projektu  „Pies” ogłoszono zbiórkę darów dla Schroniska dla zwierząt w Łętkowicach. Aktualnie zbieramy koce, kołdry, smycze, obroże oraz pokarm. Akcja trwa do 10 stycznia. Już dziś pojawiły się pierwsze dary. Wspólnie z dziećmi mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

 

W styczniu odwiedzi nas jeszcze jeden ekspert – mama Emilki Pani Karolina, która od dziecka fascynuje się psami i wie o nich wszystko. Wybieramy się również do sklepu zoologicznego. Jako podsumowanie chcemy przedstawić krótki program artystyczny o psach i zrobić w szatni galerię naszych wytworów.

Akademia Małych Pociech
mgr Gabriela Wachowicz